ŚRODA ŚLĄSKA

Zaplanuj

Początki są zawsze trudne. Pojawia się tysiące „za” i dwa tysiące powodów „przeciw”. Jak i co zrobić, aby tym razem nam się udało? Pomogę Wam rozpocząć przygodę ze zdrowym i aktywnym stylem życia w 5 krokach, ale będzie to wymagało podjęcia działań z Waszej strony, bo jak wiadomo nic samo się nie zrobi. Jesteście gotowi? Zaczynamy!

 

Krok 1

Na początek wybierzcie się do lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza sportowego. Zapytacie po co? Jeśli szanujecie swoje zdrowie i najbliższych, sprawdźcie czy nie ma przeciwwskazań do podjęcia aktywności fizycznej. Przeprowadzenie podstawowych badań morfologii krwi i moczu jest konieczne.

Krok 2

W każdym sporcie są jakiś niezbędne elementy. W naszym są to buty. Dobór obuwia dopasowanego do stopy jest niezwykle istotny. Właściwie dobrane buty pozwolą na bezpieczne uczestnictwo w aktywności sportowej, nawet osobom z wadami stóp (pronacja, supinacja). Natomiast ignorancja potrafi przyczynić się do powstania nieprawidłowości  u osób zdrowych. Ważne jest też dopasowanie stroju, aby brak komfortu i niepotrzebne otarcia nie zabrały nam radości z biegu.

Krok 3

Jesteśmy zdrowe, ubrane – ruszamy. Jeśli chcemy ten stan zdrowia utrzymać, a nawet polepszyć, osiągnąć strzelistą sylwetkę i jędrne ciało – to musimy trochę się spocić.  Ważna jest od samego początku właściwa postawa biegowa. Wyprostowana sylwetka, delikatnie ściągnięte łopatki, ugięte i harmonijnie pracujące z całym ciałem ręce, rytmiczne kroki, stopy stawiane w linii prostej biegu. Jeśli od początku wdrożysz prawidłowe nawyki, zminimalizujesz lub całkowicie wyeliminujesz kontuzje. Nie zapominaj nigdy o rozgrzewce na początku i ćwiczeniach rozluźniających na zakończenie treningu! Załączam zastaw ćwiczeń na zakończenie biegu, które wyrównają tonus mięśniowy i zminimalizują ryzyko wystąpienia „zakwasów” –  wystarczy kliknąć i pobrać.

Krok 4

Wzmacnianie jest koniecznym elementem aktywności biegowej. Samo „klepanie” kilometrów nie wystarczy, aby osiągnąć sukces. Poprzez ćwiczenia wzmacniające i rozciągające będziemy biegać lepiej i unikniemy kontuzji lub zmniejszymy ryzyko jej wystąpienia. Bieganie to nie tylko sprawne nogi, ale silne pośladki, mocne ręce i stabilny gorset mięśniowy – brzuch i plecy.

Krok 5

Trenuj w grupie – zaproś koleżankę,  przyjaciółkę. Stwórzcie swój własny zdrowy i wolny od stresu świat. Będziecie mogły razem się wspierać i … rozmawiać bez końca – możliwość swobodnej rozmowy podczas biegu, to znak, że macie odpowiednie i bezpieczne tętno. Nie zauważycie, kiedy minął Wam świetnie i pożytecznie spędzony czas. Wykonałyście ruch, w kierunku zdrowego i aktywnego stylu życia, a on odwdzięczy się wspaniałą i piękną sylwetką.

 

Tygodniowa aktywność, to wykonanie łącznie około 3-4 jednostek treningowych (naprzemiennie bieganie 2-3 razy i wzmacnianie 1-2 razy). Pozostałe dni musisz poświęcić na regenerację. Dlaczego? Wyjaśnię, te kwestię w następnym poście. Pamiętaj, że intensywność zajęć sportowych powinna uwzględniać stan Twojego zdrowia oraz predyspozycje organizmu. Początki są zawsze trudne, ale prawdą jest, że nie cenimy tego co przychodzi nam z łatwością. Jak wytrwać? Zdradzę Wam kilka moich sekretów – zajrzyj tutaj.