ŚRODA ŚLĄSKA

Pękające pięty – co robić?

Pękające pięty – które według prowadzonych obserwacji – najbardziej doskwierają naszym kończynom. Skóra stóp narażona na powtarzające się uciski i tarcia tworzy naturalną barierę ochronną, zwyczajnie się broni. Efekty widzimy lub odczuwamy pod postacią modzeli, odcisków, nadmiernego zrogowacenia czy właśnie pękających pięt, a czasami i krwawiących rozpadlin.

 

Nieprawidłowe funkcjonowanie układu tętniczego i żylnego, ma wpływ na zaburzenie podaży płynów i lipidów w poszczególnych warstwach skóry, przyczyniając się do jej nadmiernej suchości. Właśnie suchość skóry wraz z niesprzyjającymi czynnikami towarzyszącymi jest jedną z głównych przyczyn wywołujących rogowacenie skóry pięt. Innymi czynnikami prowokującymi tę dolegliwość może być źle dobrane obuwie, zbyt ciasne ze zbyt twardą podeszwą. Nieprawidłowa motoryka chodu, zmiany kostne i deformacje w obrębie kończyn dolnych, nadmierne usuwanie zrogowaciałego naskórka, predyspozycje osobnicze, zmiany hormonalne czy problemy metaboliczne.

 

 

Pękające pięty mają zmieniony chorobowo naskórek, który ma kolor żółty, brudnoszary. Jest zwarty, zbity, może być kruchy, spękany, łuszczący się, suchy lub wilgotny. Pęknięcia mają charakter szczelin, a w ekstremalnych przypadkach występują rozpadliny, które pod wpływem obciążenia mogą krwawić i sprawiać ból. Doprowadzając do powstania trudno gojących się ran. Dodatkowo wilgotne pęknięcia często współistnieją lub sprzyjają zakażeniom bakteryjnym.

 

Jak walczyć z problemem pękających pięt? Na początek umówić się na wizytę w gabinecie podologicznym, gdzie zostanie określony kierunek terapii pozwalający zlikwidować problem pękających pięt. Pamiętać jednak należy, że konieczna do osiągnięcia sukcesu, jest konsekwencja i samodyscyplina ze strony pacjenta. Terapia nie skupia się tylko na stosowaniu odpowiednich preparatów, lecz czasami zaleca zmianę stylu życia, co w konsekwencji prowadzi do poprawy stanu zdrowia i wyglądu skóry. Czego serdecznie życzę swoim pacjentom.