ŚRODA ŚLĄSKA

Puchnące stopy. Co robić?

Puchnące stopy dokuczają szczególnie latem, kiedy za oknem upał i skwar. Jak sobie radzić w takiej sytuacji? Oto kilka podpowiedzi:

 

  1. Nawadniaj się! Organizm w czasie upałów poci się, aby go wychłodzić. Mechanizm ten powoduje pozbycie się wody, która ma wpływ na rozrzedzenie krwi, co ma związek ze sprawniejszym krążeniem i metabolizmem. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie płynów w upalne dni. Pij wodę mineralną, zieloną herbatę. Pamiętaj by ograniczać spożywania kawy, alkoholu czy słodkich napojów, gdyż one sprzyjają odwodnieniu.

 

  1. Ruszaj się. W pracy zazwyczaj siedzimy, nogi pozostają w bezruchu, zwisają, krew spływa w dół, w żyłach rośnie ciśnienie, naczynia się rozszerzają, puchną nam nogi. W takiej sytuacji powinniśmy zaangażować mięśnie nóg do pracy, które pobudzą żyły do wysiłku. Ruch, wsparty grawitacją pobudzi płyny i usprawni krążenie. Spróbujmy wykonać kilka prostych ćwiczeń – wspięcia na palce, zgięcia i naprzemienne wyprosty stopy oraz krążenia nimi. „Narysujcie” jedną, a potem drugą stopą cyfrę 5. Można też pod biurko położyć roller i gołymi stopami przetaczać go do przodu i do tyłu. Nie będziecie przerywać pracy, a wasze stopy będą wdzięczne za ten automasaż.

 

 

  1. Unikaj kanapy! Opuchnięte stopy lubią ruch. Leżakowanie odciąży je tylko, ale problemu nie zlikwiduje. Na pewno pomoże jazda na rowerze, pływanie lub spacer „z kijkami”. Poprawi się kondycja, wydolność i mięśnie naszych kończyn.

 

  1. Nie uciskaj! Szczególnie ulubione przez panie – zakładanie nogi na nogę – niekorzystnie wpływa na stan stóp i blokuje prawidłowy przepływ krwi. Unikaj też wysokich obcasów, sandałków z opinającymi stopę paseczkami, staraj się nosić obuwie przewiewne, dobrane do pory roku i z naturalnych materiałów.

 

  1. Zrób badania! Często puchnące stopy, mogą również sygnalizować choroby serca, mogą też wywoływać je wady postawy czy brak tonusu między powięziami czyli błoną z tkanki łącznej otaczającą każdy mięsień. Dlatego warto zasięgnąć porady odpowiedniego specjalisty, który zleci badanie przepływów żylnych lub wykona odpowiedni masaż leczniczy.