ŚRODA ŚLĄSKA

PIELĘGNACJA stopy cukrzycowej

Cukrzyca to przewlekła choroba wywołana brakiem lub nieprawidłowym działaniem insuliny. Jest główną przyczyną ślepoty i nie związaną z urazem, amputacji stopy, jedną z wielu zawału serca, schyłkowej niewydolności nerek i niezakaźnych przedwczesnych zgonów. Świadomość społeczna o jej degenerującym wpływie na organizm jest wciąż mała.

 

Profilaktyka i edukacja ma ogromne znaczenie w zapobieganiu wystąpienia choroby. Aby ją zdiagnozować wystarczy wykonać morfologię krwi z oznaczeniem stężenia glukozy na czczo (co najmniej osiem godzin po ostatnim posiłku). Niewiele prawda? A wiele zmienia. Cukrzyca typu 2 w większości przypadków diagnozowana jest „przez przypadek”, podczas leczenia innych dolegliwości. Nieleczona powoduje liczne powikłania, które pogarszają komfort życia osoby chorej i nie pozostają bez wpływu na pozostałych członków rodziny. Powinien zaniepokoić ciągły apetyt, szybki spadek wagi, dokuczające pragnienie, częste oddawanie moczu czy nawracające infekcje dróg moczowych.

 

Wśród podstawowych dolegliwości wywołanych cukrzycą jest zespół stopy cukrzycowej, który może wywołać owrzodzenia, a w konsekwencji spowodować amputację stopy. Istotne jest kontrolowanie poziomu stężenia glukozy we krwi, higiena, zmiana stylu życia, kontakt z diabetologiem czy opieka podologa.