ŚRODA ŚLĄSKA

Ostroga piętowa – przyczyny i rozwiązania

Ostroga piętowa, to nic innego jak zapalenie rozcięgna podeszwowego. Manifestujące się bólem w okolicy pięty, zazwyczaj w godzinach porannych, gdy chcemy wykonać pierwszy krok.

 

Rozcięgno podeszwowe jest mocnym pasmem, zbitej tkanki łącznej, znajdujące się, jak nazwa wskazuje, na podeszwowej stronie stopy. Biegnie od guza piętowego do stawów śródstopno-paliczkowych. Odpowiada za prawidłowe wysklepienie łuku poprzecznego stopy,  który konieczny jest do dźwigania i amortyzowania sił nacisku naszego ciała podczas przemieszczania. Zaburzenia wysklepienia stopy prowadzą między innymi do płaskostopia.

PRZYCZYNY

Ostroga piętowa występuje zazwyczaj symetrycznie, co znacząco wpływa na ograniczenie sprawności chorego. Przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe guza piętowego, wywołane między innymi zaburzeniami wysklepienia stopy. Drażniony przyczep do guza piętowego w formie obrony otacza się naroślą kostną, która drażniąc otaczające go tkanki miękkie powoduje powstawania stanu zapalnego. Czego konsekwencją jest właśnie ból odczuwany w okolicach pięty. Jest to dolegliwość nawracająca, pojawiająca się po każdym przeciążeniu stopy i niełatwa do wyleczenia.

 

Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu ostrogi piętowej jest pozostawanie przez dłuższy czas w pozycji stojącej (np. podczas pracy), intensywne uprawianie sportów obciążających stopy (np. bieganie, tenis), nadwaga i otyłość, nieprawidłowe obuwie.

ROZWIĄZANIA

W okresie ostrych stanów bólowych można wykonać domowy zabieg krioterapii. Kostki lodu owijamy w bawełnianą ściereczkę i masujemy nią, ruchami okrężnymi, całe rozcięgno przez około 2-3 minuty. Stosuje się również zabiegi z użyciem fal ultradźwiękowych (fala uderzeniowa). Standardowo około 5 serii.

 

Istotne są również regularne ćwiczenia tonizujące rozcięgno podeszwowe. Możemy usiąść w siadzie płaskim, chwycić się za palce (lub jeśli mamy ograniczenia ruchowe „zarzucić” na nie ręcznik lub pasek) i ciągnąć je do siebie. Utrzymujemy tę pozycję przez około 10 sekund, wykonujemy 10 powtórzeń, najlepiej 3 razy w ciągu dnia (po przebudzeniu, w ciągu dnia i po dłuższym odpoczynku). Ćwiczyć należy codziennie przez minimum 8 tygodni. Dobrym rozwiązaniem jest również masaż całego rozcięgna, w staniu piłeczką golfową.

 

Stosuje się również produkty odciążające. Jednym z rozwiązań są wkładki ortopedyczne indywidualnie dopasowane i dedykowane dla dolegliwości związanej z bólem okolicy piętowej. Drugim – opaski kompresyjne zaprojektowane do leczenia zapalenia rozcięgna podeszwowego.

 

 

Opaska wykorzystuje strefy kompresji do uniesienia rozcięgna podeszwowego oraz przesuwa płyny i krew ze stopy oraz pięty w celu zmniejszenia obrzęku i bólu. Kompresja w opasce przechodzi stopniowo z umiarkowanej do silnej, co powoduje lepszy przepływ krwi do i z uszkodzonych stref. Dzięki temu tkanka otrzymuje natlenioną krew co przyspiesza procesy zdrowienia, zmniejszając obrzęk oraz dyskomfort spowodowany bólami pięty i stopy. Bardzo pomocna w schemacie leczenia – uzupełnienie terapii oraz komplementarna z wkładkami ortopedycznymi. Jeśli potrzebujesz pomocy oraz produktów odciążających zapraszam do mojego gabinetu.