ŚRODA ŚLĄSKA

Zdrowe stopy na zimę

Stopy wymagają całorocznej opieki, a nie tylko w okresie, gdy pokazujemy je całemu światu – czyli latem. Schowanie ich w pełnym obuwiu sprawia, że o nich zapominamy, ale tylko do momentu, kiedy one w bolesny sposób przypominają o swoim istnieniu.

 

kształt stopy ma znaczenie!

 

Okres jesienno-zimowy, to czas, gdy pielęgnacja stóp jest bardzo ważna, gdyż narażone są na duże wahania temperatur, nadmierne wysuszenie, odmrożenia czy wrastanie paznokci.  Zastanawiasz się zapewne teraz w jaki sposób ustrzec się lub zminimalizować ryzyko wystąpienia przykrych i zaburzających komfort życia dolegliwości.  Już odpowiadam!

OBUWIE.

To ono ma bardzo duże znaczenie. Jego jakość, rozmiar, kształt, elastyczność i stabilność. Niedopasowany do pory roku materiał, cienka podeszwa może doprowadzić do przemarzania stóp. Nie pomagają, też te ciasno przylegające, z wąskimi czubkami, ponieważ upośledzają prawidłowy dopływ krwi do tkanek, co może skończyć się odmrożeniem.

 

Pamiętajmy, jeśli to możliwe, o zmianie obuwia na „lżejsze”, gdy przebywamy przez dłuższy okres czasu w suchych i ogrzewanych pomieszczeniach. Uchronimy stopy przed przepoceniem, a w ostatecznym rozrachunku przed grzybicą czy infekcjami bakteryjnymi, gdyż wilgotno-ciepłe środowisko jest idealne do ich rozwoju.

MAŁE PRZYJEMNOŚCI.

W okresie jesienno-zimowym skóra stóp ma większą tendencje do rogowacenia i przesuszania, dlatego należy umiejętnie usuwać martwy naskórek, aby nie doprowadzić do efektu „yo-yo” czyli podwójnego jego narastania.

 

Dobrym sposobem dla podtrzymania zabiegów wykonanych w gabinecie podologicznym są peelingi. W domowym zaciszu można przygotować samodzielnie rozgrzewający peeling. Wystarczy połączyć ze sobą trzy składniki (1łyżka cynamonu + 1 łyżka brązowego cukru + 2 łyżki płynnego miodu) potem wmasować w wilgotne stopy. Spłukać ciepłą wodą, dokładnie osuszyć, szczególnie przestrzenie międzypalcowe i zaaplikować krem z rozmarynem czy mocznikiem.  Czysta przyjemność dla duszy i ciała. A jeśli chcesz odrobiny luksusu umów się na masaż do refleksologa. Tylko pamiętaj – ten masaż uzależnia 🙂

PROFILAKTYKA.

Każdy z nas powinien przynajmniej dwa razy w roku odwiedzić gabinet podologiczny. Dlaczego? Podolog sprawdzi stan stóp i przygotuje je odpowiednio do danej pory roku. Co ważne, zmierzy je dokładnie, aby uzyskać wiedzę jaki rozmiar obuwia jest dla nas odpowiedni. Musimy pamiętać, że kształt naszej stopy (grecka, rzymska, egipska) determinuje dobór prawidłowego obuwia. Podolog nauczy jak prawidłowo skracać paznokcie i jaki nadać im kształt, aby nie sprawiały bólu, gdy założymy pełne obuwie.

 

Osobom z problemami krążeniowymi,  dobierze odpowiednią wkładkę, preparat czy obuwie domowe, aby poprawić ich ciepłotę i jakość codziennego funkcjonowania. Pielęgnując nasze stopy, zapobiegamy wielu schorzeniom, dlatego warto o nich pamiętać nie tylko latem, ale przez cały rok – dla zdrowia.