ŚRODA ŚLĄSKA

Stopa cukrzycowa – jak jej uniknąć

Stopa cukrzycowa charakteryzuje się niedostatecznym ukrwieniem stóp, zmniejszeniem się czucia, co skutkuje nieodczuwaniem bólu przy otarciach i uszkodzeniach naskórka. Osłabieniu ulega struktura kości, stawów, pojawiają się trudno gojące rany, owrzodzenia, dochodzi do deformacji stopy, co w konsekwencji prowadzi do pogorszenia komfortu i jakości codziennego życia, a w ostateczności do amputacji.

PROFILAKTYKA

Zdrowie stóp diabetyka zależy przede wszystkim od wyrównania poziomu cukru we krwi, co wiąże się ze zmianą stylu życia, a konkretnie zaprzyjaźnienie się z właściwą dietą i wprowadzeniem do swojego rozkładu dnia, aktywności fizycznej, aby poprawić krążenie i wzmocnić mięśnie! Zrezygnować z palenia! Korzystać z wyspecjalizowanych placówek, oferujących opiekę ze strony diabetologa, dermatologa, neurologa, ortopedy, podologa.

 

 

Należy chronić stopy przed zimnem i gorącem, nie narażać ich na zbyt długi kontakt z wodą, dokładnie osuszać, codziennie sprawdzać ich stan i właściwie pielęgnować. Pomocna będzie wizyta u podologa, który wykona specjalistyczny pedicure, odpowiednio skróci płytkę paznokciową czy usunie nadmiar zrogowacenia. Wyjaśni jak właściwie dbać o stopy i zaopatrzy w odpowiednie materiały i dedykowane dla diabetyków preparaty.

WSPARCIE

Aby zapewnić lepszy komfort poruszania się i nie narazić stóp na skaleczenia i urazy istotny jest wybór dobrej jakości obuwia i wkładek korekcyjnych. W tym wypadku również dobrze jest posiłkować się wiedzą podologa.

 

Buty powinny zapewnić dobrą cyrkulację powietrza, być wykonane z dobrej jakości materiału i nie powinny opinać stopy. Dobrym wyborem będą również bez uciskowe skarpetki. Co do kwestii wkładek ortopedycznych powinny być one dedykowana dla stopy wrażliwej i rozwiązywać problemy związane z tarciem i siłami nacisku.

 

 

Orteza Armstrong II jest odpowiedzią na powyższe wymagania. Posadowiona w niej stopa porusza się wraz zewnętrzną warstwą wkładki, co w rezultacie prowadzi do zmniejszenia uszkodzeń skóry oraz ryzyka owrzodzeń i infekcji. Zastosowana technologia ma wpływ na redukcję tarcia i przegrzewania stopy, gdyż jedną z warstw stanowi…teflon!, który ma swój udział w zachowaniu odpowiedniej temperatury. Redukuje występowanie owrzodzeń, modzeli czy odcisków, co zostało potwierdzone badaniami klinicznymi. Dzięki swoim unikalnym właściwościom, będzie też odpowiednia dla osób borykających się z RZS czy dla biegaczy długodystansowych. Po więcej informacji zapraszam do mojego gabinetu.

 

przeczytaj też –  Pielęgnacja stopy cukrzycowej