ŚRODA ŚLĄSKA

Wkręcające i wrastające paznokcie

Wiele osób boryka się z problemem wkręcających czy wrastających paznokci, ale nie wiedzą gdzie i u kogo mogą szukać pomocy. Na początku wyjaśnijmy różnicę między tymi stanami chorobowymi nękającymi stopy.

 

Paznokieć wrastający (Unguis incarnatus) występuje, gdy płytka paznokciowa przebiła naskórek wnikając w tkanki miękkie wałów paznokciowych i stała się ciałem obcym. W wyniku czego powstaje rana, tworzy się stan zapalny, któremu towarzyszy ból podczas poruszania, a w sytuacjach ekstremalnych nawet podczas spoczynku. Natomiast paznokieć wkręcający (Unguis convolutus) jest stanem, kiedy boczne brzegi płytki paznokciowej zmieniając kierunek wzrostu, uciskają wały paznokciowe czy „ściskają” łożysko i mogą doprowadzić do przerwania ciągłości naskórka w wyniku czego mamy do czynienia z paznokciem ….wrastającym.

 

Przyczyn wkręcających paznokci jest sporo. Mogą być nabyte, dziedziczne lub idiopatyczne. Najczęstszym powodem jest niewłaściwe skracanie paznokci. Zbyt głębokie wycinanie ich bocznych brzegów. Kolejne to uwarunkowania genetyczne, choroby kości i stawów, choroby metaboliczne, suchość czy nadmierne rogowacenie płytki paznokciowej, deformacje palców (Hallux valgus, Hallux rigidus), koślawość stóp, wady postawy, wysokie obcasy, zbyt ciasne obuwie, częste mikro urazy czy zła motoryka chodu.

 

klamry ortonyksyjne

 

Skuteczną alternatywą dla zabiegów chirurgicznych (często bolesnych i nieskutecznych) są nieinwazyjne metody korygowania wkręcających czy wrastających paznokci przez podologa. W zależności od zmian chorobowych paznokcia oraz jego wałów, podolog dobiera rozwiązanie wpływające na poprawę ich stanu. Czasami wystarczy zastosowanie tamponady lub właściwe opracowanie paznokcia. W bardziej zaawansowanych przypadkach stosuje się klamry ortonyksyjne (aparaty do korekcji wrastających paznokci). Klamry wyglądem przypominają aparaty ortodontyczne z tą różnicą, że druciki przytrzymują i korygują płytkę paznokciową. Jest wiele typów klamer, różnią się one siłą działania, budową, sposobem aplikacji oraz ceną.

 

korekta klamrą ortonyksyjną UniBrice

 

Paznokcie wkręcające i wrastające (po usunięciu stanu zapalnego) powinny być poddane dedykowanej, do każdego przypadku terapii. Należy również skupić się na wyeliminowaniu czynnika, jeśli to możliwe, wywołującego powyższe dolegliwości. Podolog podczas wizyty postara się problem rozwiązać i co ważne, podpowie jakie działania podjąć, aby mu zapobiegać w przyszłości.