W naszym gabinecie podologicznym ZAJMUJEMY SIĘ:
- usuwaniem odcisków i modzeli
- korekcją wrastających i zdeformowanych paznokci
- rekonstrukcją płytki paznokciowej
- profilaktyką i pielęgnacja stopy cukrzycowej
- zaopatrzeniem pęknięć skórnych wraz z odciążeniem bolesnych miejsc
- wykonaniem na miejscu indywidualnie dopasowanych ortoz odciążających miejsca bolesne
- dobraniem na miejscu indywidualnie dopasowanych wkładek ortopedycznych
- pobieraniem materiału do badań mykologicznych.
Dla tych co lubią wiedzieć…
…na czym polega praca podologa oraz w jakim zakresie będzie starał się pomóc pacjentom – zapraszamy do zapoznania się z poniższym tekstem. A jeśli pojawią się dodatkowe pytania, a pewnie się pojawią – chętnie na nie odpowiemy podczas wizyty. Wystarczy zadzwonić 780 054 854 lub wysłac e-maila: a.bednarska@sprawnestopy.pl
- Konsultacja podologiczna pozwala na zapoznanie się z problemem, który dotyka pacjenta. Dzięki niej, podolog może przeprowadzić niezbędny wywiad, założyć kartę pacjenta, postawić dokładną diagnozę lub zalecić dodatkowe badania. Po wykonaniu całkowitej diagnostyki, może podjąć odpowiednie działania lecznicze lub pielęgnacyjne, które pomogą pacjentowi w uporaniu się z jego problemem.
- Pedicure specjalistyczno-medyczny, to nic innego jak podstawowy zabieg podologiczny Składa się na niego opracowanie i obcięcie paznokci, usunięcie fizjologicznych zrogowaceń oraz nałożenie specjalistycznego preparatu dostosowanego do potrzeb pacjenta. Zabieg można rozszerzyć o usunięcie nadmiernych (niefizjologicznych) zrogowaceń oraz usunięcie odcisków i modzeli.
- Pielęgnacja stopy cukrzycowej zabieg przeznaczony dla diabetyków, u których występuje lub jest zapoczątkowany zespół stopy cukrzycowej, bądź dla pacjentów narażonych na ryzyko jego wystąpienia.
- Usunięcie odcisku jest to zabieg, polegający na usunięciu zrogowacenia występującego na wierzchu odcisku oraz jego korzenia, za pomocą odpowiednich frezów. Dodatkowo jeżeli zachodzi taka potrzeba, zakładany jest specjalistyczny opatrunek odciążający, bez lub z preparatem. Często przy bardzo głębokim i długotrwale występującym odcisku jeden zabieg nie jest wystarczający i należy powtórzyć go po kilku dniach. Zwykle jest to zabieg bezbolesny.
- Usunięcie modzela to zabieg, polegający na usunięciu zrogowacenia przy pomocy odpowiedniego frezu lub przy bardzo dużym i twardym zrogowaceniu, zdjęciu nadmiaru martwego naskórka skalpelem i opracowaniu pozostałej skóry frezem. Gdy zachodzi taka potrzeba, zakładane jest odciążenie. Jest to zabieg w całości bezbolesny.
- Terapia pękających pięt polega na usunięciu nadmiernych zrogowaceń z pięt, okalających pęknięcia i rozpadliny. Następnie dezynfekuje się szczeliny oraz nakłada specjalistyczną maść. Jeżeli zachodzi taka potrzeba zabieg należy powtórzyć kilkakrotnie, aż do zagojenia się pęknięć.
- Opracowanie paznokci to zabieg, polegający w pierwszej kolejności na odsunięciu i usunięciu skórek. Następnie paznokcie są skracane na odpowiednią długość i kształt, szlifowane i polerowane. Na koniec nakładany jest odpowiedni preparat (serum kolagenowe, olejek herbaciany, odżywka).
- Oczyszczanie paznokcia zmienionego chorobowo polega na zeszlifowaniu zmienionej chorobowo płytki. Wykonuje się go często, aby przygotować paznokieć do aplikacji miejscowego leczenia przeciwgrzybiczego lub przeciwbakteryjnego. Również zabieg ten, stosuje się do wykonania badania mykologicznego i u pacjentów będących w trakcie przeciwgrzybiczej terapii doustnej, przed zabiegiem rekonstrukcji płytki. W zakres tego zabiegu wchodzi także usunięcie rogowacenia podpaznokciowego, wywołanego np. urazem mechanicznym. Stosuje się też wtedy odpowiedni preparat, w celu zmiękczenia rogowacenia.
- Opracowanie wrastającego paznokcia to doraźne zaopatrzenie wrastającego paznokcia. W zależności od stopnia wrastania i stanu ogólnego wałów paznokciowych możliwe jest m.in. przycięcie paznokcia i założenie tamponady oraz specjalistycznego opatrunku z preparatem w celu zatrzymania i usunięcia stanu zapalnego, jeżeli taki występuje lub założenie samej tamponady, w przypadku gdy nie ma dużego stanu zapalnego.
- Tamponada jest to specjalna włóknina służąca do zaopatrywania wałów paznokciowych. Stosuje się ją, aby uchronić wały przed drażnieniem przez wrastający paznokieć i zapobiec powstawaniu lub wspomóc leczenie stanu zapalnego. Może być stosowana samodzielnie lub z preparatem wspomagającym leczenie.
- Rekonstrukcja paznokcia to zabieg, odbudowujący płytkę paznokciową (po uprzednim oczyszczeniu jej) za pomocą masy żelowej ze srebrem, działającej grzybo- i bakteriobójczo. Zabieg ten, zabezpiecza łożysko paznokciowe przed wysychaniem oraz pozwala uformować je w taki sposób, aby odrastający paznokieć miał prawidłowy kształt i estetykę. Wykonanej rekonstrukcji nie należy skracać cęgami tylko odpowiednim frezem lub samodzielnie po przeszkoleniu w gabinecie podologicznym.
- Kontrola i korekta rekonstrukcji jest następnym etapem leczenia u pacjentów, u których został przeprowadzony zabieg rekonstrukcji paznokcia. Wizytę kontrolną przeprowadza się w celu sprawdzenia czy paznokieć odrasta prawidłowo. Należy przeprowadzić ją po około 3 tygodniach od zabiegu lub wcześniej, jeżeli zachodzi taka potrzeba.
- Klamra COMBIped jest aparatem jednostronnm i nadaje się do korygowania cienkich i średnio-grubych paznokci. Z jednej strony klamry formuje się haczyk, który zaczepia się o brzeg wrastającego paznokcia, a z drugiej strony, za pomocą kleju, przykleja się do płytki plastikowy element.
- Klamra Fraser’a aparat do korekcji wrastających paznokci. Jest to metalowa klamra jednoczęściowa, dwustronnie aplikowana i przeznaczona do korygowania cienkich i średnio-grubych paznokci. Klamrę zabezpiecza się przed przesunięciem za pomocą specjalnej masy.
- Klamra 3TO trzy częściowa klamra ortonyksyjna, aplikowana dwustronnie, przeznaczona do korekcji paznokci głównie średnio-grubych i grubych. Zabezpiecza się ją przed zsunięciem specjalną masą.
- Badania mykologiczne i bakteriologiczne. Materiał pobierany jest podczas wizyty i przekazywany do laboratorium diagnostycznego. Czas oczekiwania na wynik kształtuje się od 4 do 28 dni.
- Ortozy to indywidualnie dopasowywane i formowane odciążenia na newralgiczne części stopy. Wykonywane są ze specjalnej masy grzybo i bakteriobójczej z olejkami eterycznymi. Wspomagają proces gojenia i poprawiają komfort podczas chodzenia.
- Wkładki ortopedyczne dobierane i dopasowywanie do indywidualnych potrzeb pacjenta w celu niwelacji wad postawy. Dobór poprzedzony badaniem manualnym i funkcjonalnym.