ŚRODA ŚLĄSKA

Zdrowe stopy na wiosnę

Cieplejsze wiosenne dni skłaniają nas do zmiany obuwia i odsłaniania stóp, a nie zawsze jesteśmy zadowoleni z ich wyglądu. Podpowiadam na co zwrócić uwagę podczas zakupów oraz gdzie „odświeżyć” stopy po okresie zimowym.

BUTY

Ciasne, ale też i zbyt luźne obuwie  jest przyczyną powstawania bolesnych odcisków czy modzeli. Natomiast złej jakości materiał, z którego wykonane jest obuwie oprócz bolesnych otarć może doprowadzić do nadpotliwości. Zbyt wąskie czy zbyt płytkie noski mogą uciskać na płytkę paznokciową powodując ich deformację i uszkodzenia. A jak wiadomo uszkodzona płytka to idealne środowisko dla rozwoju zmian grzybiczych. Dlatego podczas przymiarki nowych bucików, pamiętajmy aby postawić stopę na obuwiu. Stopa powinna mieścić się w jego obrysie.

 

 

Nieprawidłowo dobrane i źle dopasowane obuwie wpływa na pogorszenie naszej motoryki podczas chodu. Przez co może doprowadzić nie tylko do różnego rodzaju schorzeń stóp, ale i całego organizmu. W konsekwencji rzutuje to na powstawanie:

  • Odcisków
  • Modzeli
  • Wkręcających i wrastających paznokci
  • Wad postawy
  • Bóli w okolicy kolan, bioder czy kręgosłupa

Kierując swoje kroki do sklepu obuwniczego, pamiętajmy, aby wybrać się do niego, kiedy stopy są już odrobinę „zmęczone”, gdyż pozwoli nam to dobrać buty do ich „naturalnej objętości”. Starajmy się wybrać buty lekkie (nie obciążamy stopy podczas chodu) i z dobrej jakości materiału.

STOPY

To jak o nie dbamy ma bezpośrednie przełożenie na komfort i jakość naszej egzystencji. Noszą nas przez całe życie, więc należy je otoczyć szczególną i staranną opieką. Po zimowym okresie zazwyczaj wymagają odświeżenia, aby bez skrępowania prezentować je w odkrytym obuwiu. Najczęstsze dolegliwości jakie nam doskwierają po zmianie sezonowego obuwia to pękające pięty, odciski oraz zmiany w obrębie płytki paznokciowej.

 

W gabinecie podologicznym oprócz poprawy estetyki stóp, wnikliwej obserwacji, usunięciu bolesnych i dokuczających objawów.  Zawsze staram się dotrzeć do przyczyny generującej wyżej wymienione problemy i na tej podstawie ustalam kierunek terapii. Posiłkuję się między innymi indywidualnymi odciążeniami, wkładkami korekcyjnymi, klamrami ortonyksyjnymi, rekonstrukcją i specjalistycznymi preparatami.

 

Często słyszę też słowa „ gdybym wiedziała, że to nie będzie bolało, nie czekałabym z tym tak długo” lub „wstydzę się pokazać swoje nogi”. Moi drodzy – podolog właśnie jest po to by troskliwie i kompleksowo zajmować się Waszymi stopami. Niezależnie od wieku i płci.