ŚRODA ŚLĄSKA

Skompletuj

Zdecydowałaś, że rozpoczynasz aktywność biegową, to dobrze. Muszę Cię zapewnić, że na początek nie będziesz potrzebowała żadnych specjalistycznych gadżetów,  ale kilka pozycji w Twojej szafie powinno koniecznie się znaleźć. Dlaczego? Już odpowiadam.

 

BUTY

Kupując buty przeznaczone do biegania nie możesz kierować się tylko KOLOREM, a szkoda. Moje pierwsze Saucony były strasznie brzydkie, lecz WYGODNE. Dobór właściwego obuwia pozwoli Ci uniknąć kontuzji i bolesnych urazów. Jestem zwolenniczka testowania obuwia w warunkach najbardziej zbliżonych do naturalnych. Przymierzaj, przebieraj i … biegaj w sklepie. Wybierając buty do biegania musisz pamiętać o ważnych elementach:

 

  • w jakim terenie zamierzasz biegać (leśne ścieżki, asfalt, szlaki górskie)
  • jaki masz typ stopy – pomoże Ci w tym podolog, który zbada stopy i ustali czy nie potrzebujesz wsparcia w postaci specjalnej wkładki ortopedycznej, aby nie pogłębiać wady stóp podczas wysiłku
  • podczas przymiarki używaj skarpet przeznaczonych do biegania
  • zakładaj oba buty – stopa prawa i lewa zazwyczaj nie są tej samej długości
  • wybierz się na zakupy pod koniec dnia. Nogi są zmęczone, opuchnięte (podobnie jak podczas treningu, biegu)
  • buty powinny być około jednego rozmiaru większe niż standardowo nosisz, ale muszą mocno trzymać stopę, zwłaszcza piętę
  • korzystaj z usług profesjonalnych sklepów oferujących obuwie biegowe!

 

Zwróć uwagę na wiązanie butów. Źle zawiązane sznurówki potrafią zepsuć czasami cały trening lub opóźnić dotarcie do mety podczas zawodów. Rozwiązaniem może być wiązanie kokardki na dodatkowy supeł lub zakup sznurowadeł nierozwiązujących się – zaciskowych.

BIUSTONOSZ

Wybierając biustonosz biegowy zwracajcie uwagę na zapięcia i mocowanie ramiączek. Elementy z tworzywa oraz rzepy w żadnym wypadku nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu ze skórą. Mogą być przyczyną nieprzyjemnych zadrapań i ran. Biustonosz powinien mocno i stabilnie trzymać piersi, aby uniknąć bolesnego „bujania” i osłabiania struktury tkankowej. Szczególnie powinny zwrócić uwagę na to panie o obfitym biuście, pozostałym wystarczy krótka koszulka treningowa z wbudowanym biustonoszem. U mnie sprawdza się doskonale i nigdy nie miałam najmniejszego otarcia.

KOSZULKA

Koszulka bawełniana podobnie jak bawełniane skarpety, chłonie pot i staje się mokra. Taka wilgotna odzież oprócz dyskomfortu, może doprowadzić do niepożądanych zmian na naszym ciele, które przy kontakcie z potem – szczypią niemiłosiernie. A tego przecież nie chcemy. Odpowiednio dobrana odzież techniczna, wykonana z materiałów syntetycznych (włókna elastanowe, poliamidowe i poliestrowe) odparowuje wilgoć i pozwala nam skupić się na bieganiu. Utrzymuje również właściwą temperaturę ciała. 

SKARPETY

Skarpety bawełniane sprawdzają się podczas codziennego użytkowania, ale nie podczas wzmożonego wysiłku, kiedy nadmiernie się pocimy. Nieodprowadzona wilgoć i pot prowadzi do podrażnień skóry i pozostawia nie tylko nieprzyjemny zapach w obuwiu sportowym. Może być przyczyną odcisków, nagniotków, otarć i krwawych ran. „Syntetyk” pomaga uniknąć takich problemów.

MAJTKI

Najlepiej, aby majtki, w których pokonujemy biegowe dystanse wykonane były z tkanin oddychających. Tradycyjna bawełna, lycra lub nie daj boże koronki potrafią pozostawić niechciane pamiątki na pachwinach, biodrach, czy udach na długi okres czasu. Ja, jak wielu z biegaczy, biegam bez majtek. Profesjonalne legginsy, czy spodenki biegowe posiadają w swoim wnętrzu odpowiednie wkładki zapewniające odpowiednią higienę i doskonale odprowadzają wilgoć. Zaletą takiego ubioru jest również brak odciśniętych i nieestetycznych linii na pupie. Jest gładka i kobieca 🙂

CZAPKA/OPASKA

Oprócz walorów estetycznych odpowiednie nakrycie głowy zapewnia również komfort trenującemu. Po pierwsze zatrzymuje pot, który dostając się do oczu może być przyczyną m.in. zapalenia spojówek. Po drugie pozwala utrzymać fryzurę w ryzach i nie musimy zawracać sobie głowy niesfornymi kosmykami włosów czy zmierzwioną wiatrem fryzurą. Jest jeszcze jeden aspekt stosowania (szczególnie latem) odpowiedniego nakrycia głowy – ochroni przed nadmiernym nasłonecznieniem, a zwilżone wodą włosy zapewnią na dłużej uczucie przyjemnego chłodu.