ŚRODA ŚLĄSKA

Prawidłowa pielęgnacja stóp – 10 zasad

Prawidłowa pielęgnacja stóp wymaga od nas przede wszystkim systematyczności i przestrzegania kilku zasad, bo od tego zależą efekty naszych działań. Poniżej plan co robić, aby nasze stopy były szczęśliwe i dobrze nam służyły.

 

 

  1. DBAJ o paznokcie. Obserwuj czy nie występują na nich zmiany kolorystyczne, strukturalne czy podrażnienia. Nie obcinaj paznokci za krótko, bo można tym samym doprowadzić do ich wrastania, ale też za długie mogą ulegać deformacji. Nie wycinaj rogów paznokcia!
  2. USUWAJ zrogowaciały naskórek. Rób to za pomocą profesjonalnych tarek z wymiennymi wkładami, potem użyj peelingu do stóp, aby wygładzić nierówności po zastosowaniu tarki.
  3. WCIERAJ krem. Regularne nawilżanie stóp pomoże uchronić je przed rogowaceniem. Skóra stóp stanie się gładka i elastyczna. Kremy do stóp zawierają wyciąg z szałwii, mięty, rumianku, wzbogacone o kompozycje ziołowe, kolagen, mocznik czy mało shea. Dzięki temu krem nawilża, wspiera proces regeneracji, łagodzi podrażnioną skórę, pozostawia uczucie świeżości. Jak dobrać odpowiedni krem? Najlepiej zapytajmy o to swojego podologa.
  4. OBSERWUJ stopy. Diabetycy powinny regularnie badać i sprawdzać stan swoich stóp samodzielnie lub w gabinecie podologicznym, gdyż częstym objawem towarzyszącym cukrzycy jest neuropatia. Upośledza ona zmysł czucia, przez co chory może nie odczuwać bólu podczas zranienia, co w konsekwencji może doprowadzić do martwicy, a w ostateczności amputacji stopy.
  5. ZAPOBIEGAJ poceniu się stóp. Za nieprzyjemny zapach potu odpowiadają bakterie. Nadpotliwość może prowadzić do maceracji naskórka, powstania infekcji bakteryjnych czy mykologicznych, powodować wrastanie paznokci. Używaj odpowiednich antyperspirantów, kremów, leczniczych kąpieli stóp i czystych skarpet. Obuwie też ma niebagatelne znaczenie.
  6. ZAKŁADAJ bawełniane skarpetki. Skarpetki wykonane ze sztucznych materiałów uniemożliwiają oddychanie skóry. Najodpowiedniejsze są białe, wiem białe są passe, ale nie zawierają szkodliwych barwników, które mogą dodatkowo podrażnić skórę. Wybieraj te bez uciskowe, z jonami srebra czy z dodatkiem włókien bambusa.
  7. DOCIĄŻAJ stopy. Prawidłowo dobrane wkładki/ortozy odciążą, skorygują i sprawią, że każdy krok będzie przyjemnością. Sprawdzą się też w profilaktyce paluchów koślawych (Hallux valgus) czy stopy cukrzycowej.
  8. NOŚ wygodne buty. Wybieraj te wykonane z materiałów naturalnych, lekkie. Dzięki temu unikniesz powstawania bolesnych odcisków oraz zapobiegniesz deformacji stóp. Naturalna skóra, z której są wykonane buty, przepuszcza powietrze, umożliwiając twojej stopie „oddychanie”. Zmniejsza tym samym potliwość stóp i związany z tym nieprzyjemny zapach. Zwracaj uwagę na szerokość i wysokość nosków – unikniesz ucisku paluchów, wynaczynień podpaznokciowych czy otarć na bokach stóp.
  9. ĆWICZ. Regularna aktywność zapewni lepsze krążenie, poprawi wydolność, zmniejszy opuchliznę, pozwoli zapanować nad wagą. Kieruj się zasadą 3x30x130 – ćwicz 3 razy w tygodniu przez 30 minut zachowując tętno na poziomie 130 (szybki marsz umożliwiający rozmowę). Dobierz oczywiście aktywność (Nordic Walking, jazda na rowerze, pływanie, jogging) do swoich predyspozycji zdrowotnych. Pamiętaj, każda aktywność ma wpływ na poprawę nastroju, bo podczas wysiłku wydzielają się endorfiny – hormony szczęścia.
  10. ODWIEDŹ gabinet podologiczny. Podolog prowadzi kartę twoich zabiegów, rzetelnie wykonując notatki swoich obserwacji. Zaproponuje dedykowaną pielęgnację, doradzi jak powinno obcinać się paznokcie i jaki nadawać im prawidłowy kształt. Dobierze właściwą terapię, indywidualne wkładki ortopedyczne, odciążenia czy odpowiedni preparat do stosowania w domu.